Intensywne opady i gwałtowne burze, które przemieszczały się nad południową Polską w znacznym stopniu wypełniły retencję zlewni rzek Odry i Wisły powodując, że obecne opady niemal w całości docierają do koryt rzecznych. Dobowe sumy opadów na niektórych posterunkach wodowskazowych przekraczały 100 mm/dobę. Stan wody w rzekach i potokach znacznie przekroczył stan ostrzegawczy i alarmowy. Na wielu posterunkach wodowskazowych stany alarmowe zostały przekroczone o ponad 2 m...

Tak wygląda scenariusz ćwiczeń, w których uczestniczyli pracownicy RZGW w Rzeszowie. Warsztaty realizowane były w ramach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, pn. „Stalowa Wola HCP 2023” na terenie powiatu stalowowolskiego.

DSC06761 małe

Zasadnicze zagadnienia obejmowały m.in.: uruchamianie procedur podwyższania gotowości do działania podmiotów biorących udział w ćwiczeniu, doskonalenie procesów alarmowania oraz pracę sztabową.

Istotnym elementem były również epizody praktyczne kierowania akcją przeciwpowodziową, takie jak: monitorowanie miejsc newralgicznych na wałach przeciwpowodziowych, w tym m.in. odchylenia na wałach oraz zmiany w wysokości korony wału; monitorowanie zawala kamerą termowizyjną w zakresie ewentualnego rozpoznania przesiąków i przebić hydraulicznych; rozpoznawanie ewentualnych różnic w wysokości lewego i prawego obwałowania, a także zabezpieczanie wałów przeciwpowodziowych, poprzez:

  • podwyższanie korony wałów (układanie rękawa przeciwpowodziowego, układanie worków
    z piaskiem);
  • zabezpieczenie wału od strony międzywala;
  • czopowanie śluzy;
  • zabezpieczenie przebić hydraulicznych.

DSC06763 małe

W zakresie reagowania na zagrożenia powodziowe przeprowadzone zostały również epizody praktyczne, związane z monitorowaniem, rozpoznaniem oraz analizą informacji z udziałem bezzałogowych statków powietrznych (BSP).

Wykorzystanie tych metod ma na celu doskonalenie przepływu informacji pomiędzy podmiotami systemu zarządzania kryzysowego w woj. podkarpackim. Należy podkreślić, że dane pozyskane z jednostek lotniczych udostępniane były w systemie informacji przestrzennej w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwe będzie wypracowanie modelowego sposobu wsparcia geoinformacyjnego.

DSC06710 małe

Ponadto po zakończeniu ćwiczeń planowane jest spotkanie podsumowujące wykorzystywanie BSP w reagowaniu na zagrożenie powodziowe z udziałem przedstawicieli Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Celem panelu dyskusyjnego będzie wypracowanie wniosków istotnych dla rozwoju oprogramowania wdrażanego przez PAŻP.