„Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” to program działań retencyjnych, który stanowi element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem.
11 lipca br. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się spotkanie informacyjne, w którym do udziału zostało zaproszonych około 60 przedstawicieli władzy samorządowej. Był to kolejny etap konsultacji, mających na celu przedstawienie założeń i działań planowanych w ramach tego projektu.
W spotkaniu uczestniczyli m. in. Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Anna Sowa oraz Zastępca Dyrektora RZGW w Rzeszowie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Krzysztof Gwizdak.
Na zdj. od prawej: Anna Sowa - Dyrektor RZGW w Rzeszowie, Radosław Wiatr - Wicewojewoda Podkarpacki, Krzysztof Gwizdak - Z-ca Dyrektora RZGW w Rzeszowie
Jednym z priorytetów było omówienie i wysłuchanie potrzeb mieszkańców regionu oraz samorządów lokalnych, w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i przeciwdziałania skutkom suszy.
Swoje uwagi interesariusze mogli zgłaszać również za pomocą ankiety online dotyczącej problematyki projektu. Wszelkie głosy i sugestie zostaną rozważone podczas przygotowania rozwiązań z zakresu ochrony przeciwpowodziowej i przeciwdziałania skutkom suszy w obszarze opracowania.
Na zdj. od prawej: Anna Sowa - Dyrektor RZGW w Rzeszowie, Radosław Wiatr - Wicewojewoda Podkarpacki, Krzysztof Gwizdak - Z-ca Dyrektora RZGW w Rzeszowie
Zasadniczym celem programu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” jest ograniczenie negatywnych skutków powodzi, obniżenie strat powodziowych, i minimalizacja zidentyfikowanych zagrożeń. W ramach Programu realizowane będą również zadania zwiększające retencję.
Program realizowany jest przy zachowaniu spójności merytorycznej z wieloma innymi dokumentami planistycznymi w obszarze gospodarki wodnej w Polsce, w tym przede wszystkim z Planami Zarządzania Ryzykiem Powodziowym oraz mapami zagrożenia powodziowego, Planem Przeciwdziałania Skutkom Suszy oraz innymi opracowaniami dotyczącymi przede wszystkim zarządzania ryzykiem powodziowym w tym regionie.
Harmonogram działań został zaplanowany na lata 2022 – 2024. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: https://bezpiecznawisla.pl/