W czwartek 15 czerwca nad Zbiornikiem Maziarnia w Wilczej Woli odbyło się uroczyste podsumowanie I edycji programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie 2022/2023”. W wydarzeniu wzięło udział około 150 uczniów ze szkół podstawowych, które uczestniczyły w projekcie.  

 

IMG 20230615 132116 małe Stoisko edukacyjne Wód Polskich RZGW w Rzeszowie

Na miejscu dzieci mogły obejrzeć m.in. pokazy ratownictwa wodnego, przeprowadzone przez Komendę Powiatową PSP w Kolbuszowej, a także pokaz nurkowania wykonany przez grupę wodno-nurkową Komendy Miejskiej PSP w Tarnobrzegu. Z kolei przedstawiciele rzeszowskiego WOPR przygotowali dla młodzieży krótki instruktaż wiosłowania oraz bezpiecznego przebywania na łodzi.

20230615 103725 małePokazy ratownictwa wodnego

Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem podziwiali również pokazy udzielania pierwszej pomocy zorganizowane przez KPP w Kolbuszowej.

Dodatkową atrakcję stanowił patrol konny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Uczniowie mogli również z bliska obejrzeć sprzęt, którego na co dzień używają policjanci, strażacy oraz Państwowa Straż Rybacka. Największym zainteresowaniem cieszyły się quady, motocykle oraz wyposażenie wozu strażackiego.

Nie zabrakło także stoisk edukacyjnych. Na stanowisku Zespołu Parków Krajobrazowych w Krośnie, dzieci mogły dowiedzieć się jak wyglądają tropy leśnych zwierząt, natomiast na stoisku rzeszowskich Wód Polskich można było zakręcić „Kołem Fortuny” oraz zaczerpnąć wiedzy z zakresu gospodarki wodnej.

 

IMG 20230615 101430 MałeUczestnicy pikniku 

„Aktywni Błękitni” to akcja skierowana do uczniów szkół podstawowych z regionu Podkarpacia oraz części woj. małopolskiego i lubelskiego. Organizatorem wydarzenia jest PGW Wody Polskie, natomiast za koordynację programu odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

 

Celem projektu jest promowanie proekologicznych zachowań, budowanie poprawnych nawyków korzystania z zasobów wodnych oraz propagowanie zasad bezpiecznej rekreacji nad wodą wśród dzieci i młodzieży.

W tegorocznej edycji programu wzięło udział 36 szkół i ponad 2000 uczniów. Zrealizowano blisko 300 lekcji z zakresu gospodarowania zasobami wodnymi i przeprowadzono ponad 30 akcji sprzątania terenów nadrzecznych!

 

Serdecznie dziękujemy również naszym partnerom: Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, Komendom Powiatowym Policji i PSP, Zespołowi Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, Zespołowi Parków Krajobrazowych w Przemyślu, Państwowej Straży Rybackiej w Rzeszowie, rzeszowskiemu WOPR oraz Podkarpackiemu Centrum Nauki Łukasiewicz, bez których realizacja projektu w tak ciekawej formie nie byłaby możliwa!