W ostatnich latach zmiany klimatyczne w Polsce są coraz bardziej zauważalne. Częściej doświadczamy zarówno gwałtownych opadów, jak i długotrwałych okresów suszy, które wywołują zmniejszenie dostępów do wody. Narastający problem dostrzegają również lokalne samorządy, dlatego w dniu 24 maja 2023 r. w auli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego odbyła się konferencja pt. „Zmiany klimatu-obowiązki i możliwości działania gmin”. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie reprezentował Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą - Krzysztof Gwizdak.
Fot.: Krzysztof Gwizdak - Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą oraz pozostali prelegenci
Konferencja skierowana była do samorządów gminnych. Głównym celem było przekazanie przedstawicielom samorządów konkretnych, praktycznych i zauważalnych z poziomu mieszkańca gminy informacji o realnym zagrożeniu związanym ze zmianami klimatu, potrzebie oraz możliwościach ich łagodzenia, a także o obowiązkach gmin w tym zakresie – w szczególności tworzeniu i aktualizacji Miejskich Planów Adaptacji (MPA) do zmian klimatu.
Podczas konferencji omówione zostały zagadnienia związane m.in. z ochroną klimatu, strategią klimatyczną oraz planami adaptacji do zmian klimatu na terenie miasta Rzeszowa.
Fot.: Uczestnicy spotkania
Ponadto Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą - Krzysztof Gwizdak omówił realizowane na terenie RZGW w Rzeszowie zadania zwiększające retencję wodną, m.in. zakończone niedawno zadanie polegające na przywróceniu pierwotnej pojemności Zbiornika Rzeszów na rzece Wisłok. Dzięki inwestycji objętość zbiornika wzrosła dwukrotnie i wynosi aktualnie 1,2 mln m3.
Przeanalizowane zostały również zadania realizowane w ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych, wykorzystującego dwufunkcyjność systemów melioracyjnych na terenach rolniczych. Umożliwia on odprowadzanie nadmiaru wody w czasie wezbrań i nawadnianie w okresie suszy
i niżówek.
W ubiegłym roku, w ramach PKZW 2022 roku zakończono realizację 5 zadań inwestycyjnych których celem jest zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni rzek i potoków oraz 7 utrzymaniowych. Łączna wartość inwestycji to blisko 2,6 mln zł. Efektem inwestycji jest możliwość retencjonowania wody w ilości 24 tyś m3.