Światowy Dzień Wody jest wydarzeniem ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z dnia 22.12.1992 r., przyjętą na konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, a obchodzonym corocznie w dniu 22 marca. Jego głównym celem jest promowanie ochrony środowiska, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz inspirowanie do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w zakresie dostępu do wody i urządzeń sanitarnych. W tym roku wiele instytucji, stowarzyszeń oraz szkół z terenu RZGW w Rzeszowie przyłączyło się do obchodów tego ważnego dnia.
Sprzątanie terenów nadrzecznych
Światowy Dzień Wody nie mógł się odbyć bez porządkowania terenów nadrzecznych, dlatego przedstawiciele Wód Polskich z Nadzoru Wodnego w Tarnobrzegu wzięli udział w VI edycji Wiosennego Sprzątania Tanwi. Organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół rzeki Tanew. W akcji uczestniczyło ponad 100 wolontariuszy. Przedstawiciele m.in. władz samorządowych, fundacji, nadleśnictwa, lokalnych firm oraz Koła Gospodyń Wiejskich oczyścili z odpadów brzegi rzeki od Borowych Młynów do Wólki Biskiej. Łącznie zebrano aż 3 naczepy ciągnikowe śmieci!
Z kolei w północnej części naszego regionu wodnego, pracownicy Nadzoru Wodnego w Janowie Lubelskim, wspólnie z Kołem Terenowym PTTK „Ziemia Janowska” i Ochotniczą Strażą Pożarną posprzątali brzegi rzeki Białka (Biała) na odcinku 600 mb. Uporządkowano teren od mostu na ul. Okopowej do mostu przy ul. Lubelskiej w Janowie Lubelskim. Wolontariuszom udało się zebrać 33 worki śmieci, o łącznej wadze około 1 tony!
Światowy Dzień Wody w Bibliotece
W tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody bardzo mocno zaangażowała się również Biblioteka Pedagogiczna w Janowie Lubelskim. Pracownicy biblioteki przy współpracy z nauczycielami z janowskich szkół zorganizowali szereg działań edukacyjno-dydaktycznych dla dzieci i młodzieży, m.in.:
- Projekt „Dlaczego woda jest tak bardzo ważna?” oraz „Łapmy wodę, czyli jak codziennie mądrze wybierać”, podczas którego dzieci opracowały „domowe wyzwania oszczędzania wody”,
- Wycieczkę nad janowskie wody, czyli terenowe zajęcia o ekologii i oszczędzaniu wody, połączone ze sprzątaniem brzegów rzeki Białka,
- Przygotowanie Lapbooka pt. „Woda to życie”, przez członków Ligii Ochrony Przyrody działającej przy Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim,
- Konkurs fotograficzny „Woda w obiektywie”.
Ponadto, 22 marca, w siedzibie biblioteki odbyło się spotkanie pt. „Światowy Dzień Wody w Janowie Lubelskim”, zorganizowane przez Koło Terenowe PTTK „Ziemia Janowska”. Podczas spotkania prelekcję pt. „Gospodarka wodna cele i zadania w ochronie zasobów wodnych” wygłosiła przedstawicielka PGW WP Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
„Aktywni Błękitni” w Światowy Dzień Wody
Do obchodów Światowego Dnia Wody przyłączyły się także szkoły biorące udział w programie „Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie”. Szkolni koordynatorzy zorganizowali wiele konkursów plastycznych oraz quizów wiedzy o wodzie, a rzeszowskie Wody Polskie dostarczyły „wodne” gadżety, jako nagrody dla dzieci i młodzieży.
Na szczególną uwagę zasługują uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wilczej Woli, którzy przygotowali przedstawienie pt. „Drogocenny klejnot - woda”. Podczas występu, uczennice klasy szóstej zaprezentowały autorską piosenkę o wodzie, do której słowa napisała Dyrektor Szkoły. Aby podkreślić wagę wydarzenia, wszyscy uczestnicy założyli w tym dniu stroje w kolorze niebieskim.
Dodatkowo, 23 marca, uczniowie zorganizowali uliczny happening z transparentami i skandowaniem haseł o oszczędzaniu wody. Głównym celem było uświadomienie mieszkańcom Wilczej Woli jak ważne jest dbanie o wodę, która stanowi nasze wspólne dobro.
Ponadto, w ramach „Aktywnych Błękitnych”, szkoły biorące udział w programie mogły uczestniczyć w konkursach organizowanych przez RZGW w Rzeszowie, m.in. na gazetkę ścienną dedykowaną Światowemu Dniu Wody. Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni wydawnictwami edukacyjnymi oraz drobnymi upominkami.
Aktualnie dla placówek edukacyjnych z naszego regionu trwa również konkurs pn. „Zbieraj nakrętki z Aktywnymi Błękitnymi”. Zebrane przez uczestników zakrętki zostaną przekazane Stowarzyszeniu MISEVI z Krakowa, współpracującym z RGZW w Rzeszowie. Środki pozyskane ze sprzedaży nakrętek zostaną przeznaczone na budowę studni głębinowej dla mieszkańców Madagaskaru.
Pamiętajmy, że woda ma wpływ na nas wszystkich, dlatego musimy niezwłocznie podjąć działania, które pozwolą powstrzymać kryzys wodny i postępujące zmiany klimatyczne. Każdy z nas może mieć pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego, choćby poprzez niewielką zmianę w sposobie w jaki na co dzień korzysta z zasobów wodnych.
Włącz się w rozwiązanie kryzysu wodnego! Twoja postawa ma znaczenie!