W dniu 2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Podczas wydarzenia omówione zostały efekty oraz szczegółowe rozwiązania wspierające realizację Programu przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW). Do wygłoszenia prelekcji zaproszeni zostali również przedstawiciele RZGW w Rzeszowie oraz w Poznaniu.
PPNW to kompleksowy dokument poświęcony problemom niedoboru wody w Polsce, komplementarny wobec innych programów systematyzujących gospodarkę wodną w naszym kraju. Program uwzględnia wszystkie rodzaje retencji wód powierzchniowych wyróżnionych ze względu na skalę oraz rodzaj retencji. Ponadto, PPNW zakłada zwiększenie poziomu retencji do 15 proc, a łączny koszt jego wdrożenia szacowany jest na 41 mld zł.
W konferencji „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce” uczestniczyli m. in.:
- Marek Gróbarczyk - Minister Infrastruktury;
- Krzysztof Woś - Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie;
- Monika Niemiec-Butryn - Dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury;
- dr inż. Małgorzata Bogucka-Szymalska - Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury;
- prof. Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN;
- dr inż. Ewa Kanecka-Geszke z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego – Państwowy Instytut Badawczy;
- Jan Tabor - Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej w Lasach Państwowych;
- Bogumił Nowak - Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu;
- Szymon Tumielewicz - Zastępca Dyrektora w Departamencie Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska;
- Anna Czyżewska - Dyrektor Departamentu Ochrony Wód i Adaptacji do Zmian Klimatu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Przemysław Sobiesak - Dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie;
- Aleksandra Seliga-Piórkowska - Naczelnik Wydziału Polityki Wodnej, Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie reprezentował Krzysztof Gwizdak p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą. W trakcie prelekcji Z-ca Dyrektora omówił m. in. zadania utrzymaniowe oraz inwestycyjne realizowane na terenie RZGW w Rzeszowie. Podsumował również niedawno ukończony projekt pn. „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego w Rzeszowie na rzece Wisłok”.
Następnie, podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni eksperci odpowiedzieli na pytania dotyczące m.in. działań stanowiących największe wyzwania w zakresie zwiększenia retencji wodnej, opowiedzieli o podmiotach z którymi podejmowana jest współpraca oraz o rekomendowanych formach takiej współpracy. Paneliści podzielili się również swoimi doświadczeniami, które są na tyle uniwersalne, aby ułatwić innym podmiotom realizację projektów mających na celu poprawę retencji w naszym kraju.
W Polsce mamy jedne z najmniejszych zasobów wodnych w przeliczeniu na mieszkańca w Europie, dlatego tak ważne są działania zwiększające retencję. Dzięki realizacji Programu przeciwdziałania niedoborowi wody, zasoby retencjonowanej wody w Polsce, do 2030 roku wzrosną o 5 miliardów metrów sześciennych.