Międzynarodowy Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie mające na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Pierwsze obchody Dnia Ziemi odbyły się 22 kwietnia 1970 roku z inicjatywy amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. W Polsce tradycja związana z tym świętem ma krótszą historię. Pierwszy Dzień Ziemi w naszym kraju obchodziliśmy w 1990 roku.

SDW1

Międzynarodowy Dzień Ziemi w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Rzeszowie

 

W ramach obchodów tej uroczystości, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie włączył się w konkurs ekologiczno – przyrodniczy dla uczniów szkół sportowych z województwa rzeszowskiego. Gospodarzem turnieju był tym razem Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego Stal w Rzeszowie. Konkurs był zorganizowany dla uczniów klas 4 – 6 ze szkół w Jarosławiu, Rzeszowie, Mielcu oraz Przemyślu. Wychowankowie tych placówek mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy m.in. w zakresie rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie lasów podkarpackich.

SSDW2

Laureaci konkursu wiedzy ekologicznej

 

Poziom wiedzy i merytoryczne przygotowanie młodzieży przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci gadżetów i materiałów edukacyjnych zapewnionych przez PGW Wody Polskie.

SDW3

Sprzątanie brzegów Wisłoka w Krośnie

Równolegle, w sobotę 23 kwietnia pracownicy Zarządu Zlewni i Nadzoru Wodnego w Krośnie wspólnie z wolontariuszami ruszyli nad Wisłok, aby posprzątać zalegające nad brzegiem śmieci. W ramach kolejnej edycji akcji "Krosno Wiosną" wysiali także łąkę kwietną i zasadzili drzewka owocowe obok miejskiej pasieki. Motywacją do działania podczas tej szlachetnej akcji były liczne upominki a wśród nich słoiki miodu z miejskiej pasieki i kwiatowa herbata.

SDW4