Rzeszowskie Wody Polskie zakończyły budowę lewostronnego obwałowania rzeki Ropy w miejscowościach Trzcinica i Osobnica. Zadanie o wartości blisko 10,5 mln złotych obejmowało budowę lewego wału rzeki Ropa o długości 1,47 km oraz budowę wału opaskowego wokół oczyszczalni ścieków w Trzcinicy, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W zakres inwestycji weszły również roboty towarzyszące, polegające na przebudowie kolidującej infrastruktury technicznej, w tym m.in. linii energetycznych.

20221125 133108 maleFragment nowo wybudowanych wałów na rzece Ropa

 

Głównym celem projektu była poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla mieszkańców powiatu jasielskiego. Inwestycja stanowi przedłużenie istniejącego, lewego wału rzeki Ropa i jest kontynuacją zadania pn. „Ropa-Etap 1”, zakończonego w 2018 r.

Uroczysty odbiór zadania odbył się 25 listopada w miejscowości Trzcinica, w gminie Jasło. W briefingu prasowym uczestniczyli m.in. parlamentarzyści: Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP oraz Adam Śnieżek – Poseł na Sejm RP, reprezentanci administracji rządowej i samorządowej: Radosław Wiatr – Wicewojewoda Podkarpacki oraz Piotr Kędrek – Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem, który reprezentował Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Na miejscu obecni byli również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, dyrekcja PGE Dystrybucja S.A. Rejon Energetyczny Krosno oraz przedstawiciele konsorcjum, które realizowało zadanie.

Wody Polskie reprezentowali m. in. Wojciech Skowyrski – Z-ca Prezesa ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą oraz Anna Sowa – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

20221125 142944 maleWojciech Skowyrski - Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą

Podczas uroczystości, Wojciech Skowyrski, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, zwrócił uwagę na to, że kompleksowa ochrona przeciwpowodziowa uwzględnia zarówno rozwiązania techniczne, jak wały przeciwpowodziowe, oraz naturalne, jak retencja dolinowa
– „Obwałowania Ropy zostały odsunięte od koryta rzeki, dzięki czemu dają możliwość rozlania się wodzie w czasie wezbrania. To oczywiście bardzo cieszy ekologów, którzy zawsze podkreślali, że chcieliby, aby rzeka miała miejsce. I tutaj Ropa ma miejsce. Ponieważ jest to rzeka podgórska i ona błyskawicznie wzbiera, więc takie tereny są niezwykle istotne”.

Ukończone, lewostronne obwałowanie rzeki Ropa będzie pełnić funkcję zabezpieczenia przed wystąpieniem powodzi, chroniąc m.in. linię kolejową Jasło-Stróże, drogę krajową nr 28 Jasło-Gorlice, obiekty muzealne i budynki administracyjne skansenu archeologicznego ,,Karpacka Troja” oraz oczyszczalnię ścieków w Trzcinicy.

- „Wykonane zostało zabezpieczenie dwóch miejscowości: Trzcinicy i Osobnicy. Wały są 4-metrowej wysokości. Prace będą kontynuowane w górnym biegu Ropy w województwie małopolskim, na terenie powiatu gorlickiego w Bieczu i Korczynie” – powiedziała Anna Sowa, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Wykonawcą zadania było konsorcjum firm, w skład którego weszły: Lider Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodno-Inżynieryjnego w Krakowie Sp. z o.o. oraz partner Konsorcjum: Firma Budownictwa i Usług Melioracji Wodnych "Wodnik" z miejscowości Bączal Górny.

Trzcinica
Uroczyste zakończenie zadania inwestycyjnego

Oprócz zakończonej właśnie budowy wałów w Trzcinicy, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie realizuje obecnie 5 zadań inwestycyjnych na terenie woj. podkarpackiego:

1) Łęg IV – zakres inwestycji obejmuje rozbudowę istniejących wałów przeciwpowodziowych rzeki Łęg (wał lewy o długości 4,948 km i wał prawy o długości 5,236 km) wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz rozbudową przepompowni zlokalizowanej w km 1+200 lewego wału rzeki Łęg, gm. Gorzyce.

2) Babulówka w km 2+6 – zakres inwestycji obejmuje rozbudowę prawego wału przeciwpowodziowego rzeki Babulówka na długości ok. 4,426 km i lewego wału na długości ok. 4,494 km, na terenie miejscowości Dymitrów Duży, gm. Baranów Sandomierski.

3) Strug – II część robót budowlanych - obejmuje odcinkowe kształtowanie przekroju podłużnego

i poprzecznego koryta rzeki Strug na długości ok. 4,40 km i koryta potoku Hermanówka na długości ok. 110 m, na terenie miasta Rzeszów.

4) Osa w km 0+000-10+900 - zakres inwestycji obejmuje odcinkową budowę prawego i lewego wału rzeki Osa na łącznej długości 4,156 km oraz kanałów ulgi o łącznej długości 3,11 km, na terenie miejscowości: Kępie Zaleszańskie, Kotowa Wola, Obojna w gm. Zaleszany i miejscowości Jamnica w gm. Grębów.

5) Odmulenie Zbiornika w Rzeszowie - zakres robót obejmuje usunięcie z czaszy Zbiornika Rzeszów namułów i zatrzymanego rumowiska w ilości ok. 0,68 mln m3.

Łączna wartość. robót realizowanych w 2022r na 5 powyższych zadaniach wynosi 223,77 mln zł.