Suchy zbiornik przeciwpowodziowy „Kańczuga”  na rzece Mleczce po raz kolejny spełnił swoje zadanie. Tym razem obiekt zmagazynował wody roztopowe pochodzące z topniejącej pokrywy śnieżnej. W godzinach porannych 26 lutego br. czasza polderu była wypełniona wodą na powierzchni około 10 hektarów, a średnia głębokość wody została oceniona na ok. 0,7 m.

W godzinach popołudniowych pracownicy Nadzoru Wodnego w Przeworsku odnotowali obniżenie poziomu lustra wody o około 0,5 m.

Kańczuga 1

Czasza zbiornika Kańczuga w dniu 26-02-2021

 

Usytuowany na rzece Mleczka Kańczudzka  zbiornik został wybudowany w 2015 roku. Jest to obiekt o powierzchni 62,4 ha dysponujący rezerwą powodziową w wysokości 3,09 mln m3. W ubiegłym roku w trakcie czerwcowych katastrofalnych wezbrań cały polder wypełnił się w ciągu zaledwie 1,5 godziny, chroniąc tym samym położone poniżej  miejscowości wraz z miastem Przeworskiem. Spływające z falą wezbraniową pnie drzew spowodowały wówczas miejscowe uszkodzenia w ubezpieczeniu skarpy zapory czołowej.

 

Kańczuga 2

Wlot do przepustu dennego

Jeszcze w ubiegłym roku Wody Polskie wykonały niezbędne doraźne prace naprawcze, które sprawiły, że obiekt spełnia swoją rolę.