W dniu 1 lipca br. nad Jeziorem Solińskim miało miejsce uroczyste otwarcie kolei gondolowej oraz ośrodka turystycznego PKL Solina.

W uroczystości wzięli udział m. in. Premier RP Mateusz Morawiecki, Prezes Grupy PKL Daniel Pitrus, Prezes Grupy PFR Daniel Borys oraz Wójt Gminy Solina Adam Piątkowski. Regionalny Zarząd Gospodarowania Wodami w Rzeszowie reprezentowała Dyrektor Anna Sowa.


Fot. Wagonik kolejki gondolowej PKL Solina

Prace nad budową nowej atrakcji turystycznej, której inwestorem są Grupy PKL i PFR, trwały nieco ponad rok.  W ramach inwestycji powstały m. in. kolejka linowa z 25 wagonikami oraz wieża widokowa ze szklanym tarasem widokowym i tzw. „skywalk’iem”. Na terenie ośrodka znajdą się też  restauracja, kawiarnia oraz park tematyczny poświęcony Bieszczadom.

Trasa kolejki linowej mierzy 1,5 km i prowadzi ze stacji dolnej Plasza przy solińskim deptaku do stacji końcowej na górze Jawor. Można stąd podziwiać wspaniałe widoki na Jezioro Solińskie i Zalew Myczkowiecki.

Kolejka PKL Solina pod względem technologicznym jest najnowocześniejszym przedsięwzięciem w Polsce. Inwestycja wyróżnia się najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 metrów wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną. Przepustowość kolejki szacowana jest na ok. 17 600 osób dziennie. Atrakcja jest dostępna dla turystów od 1 lipca 2022r.

Fot. Widok na Jezioro Solińskie

Warto wspomnieć, że budowa trasy PKL Solina realizowana była między innymi na administrowanej przez Wody Polskie rzece San. W lipcu 2020 roku, rzeszowskie Wody Polskie wydały pozwolenie wodnoprawne na realizację przedsięwzięcia. Z kolei w sierpniu 2020 roku do RZGW w Rzeszowie wpłynął wniosek o zawarcie umowy użytkowania terenu. Umowa notarialna między Polskimi Kolejami Linowymi a Wodami Polskimi została zawarta w dniu 4 listopada 2020 r. i obowiązywać będzie przez 20 lat.