W niedzielę 5 czerwca miała miejsce trzecia edycja „Dni Pola”, organizowanych przez  Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Wzorem poprzednich lat, jednym z uczestników tego cyklicznego plenerowego wydarzenia było Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

dp2

Organizator wydarzenia, przygotował dla zwiedzających niemal tysiąc poletek doświadczalnych z wieloma gatunkami i odmianami drzew owocowych, ziół oraz roślin  rolniczych przyprawowych i miododajnych.

Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród licznie przybyłych pszczelarzy, cieszyły się pakiety nasion łąki kwietnej rozdawane w punkcie informacyjnym Wód Polskich. Przedstawiciele Zarządu Zlewni w Krośnie i RZGW w Rzeszowie prezentowali diagnozę wynikającą z przyjętego w ubiegłym roku Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy, a także opowiadali o działaniach podejmowanych przez PGW WP w ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych.

 

DP1

Nie brakło wystawców prezentujących m.in. nowoczesne systemy nawadniania dedykowane uprawom rolnym i ogrodowym. Stało się to okazją do wyjaśnienia zainteresowanym rolnikom czym jest zwykłe, powszechne i szczególne korzystanie z wód, a także na co jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodno prawnego, a jakie działania można zrealizować poprzez dokonanie zgłoszenia.

 

DP3

Wystawie towarzyszyły prezentacje innowacyjnych rozwiązań wspomagających uprawę m.in.  z wykorzystaniem dronów. Organizator zapowiedział również opracowanie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony rośli, m.in. poprzez wdrożenie internetowej platformy doradztwa i wspomagania decyzji.